Specification Number:CSD-1104-20
Product Code:CSD-1104-20
Package Description:出口木箱包装
Product Introduction
CSD-1104-20 is engineered for long-term storage of 20%~50%RH.
The circulation of air in the cabinet is regulated by an internal fan.
Hygrometer is battery operated.
Specifications:
1. Humidity Range: 20%~50%RH adjustable by digital panel)
2. Sensor accuracy: ±5%RH
3 .External dimensions: (W x H x D) 1200 x 1840 x 670 mm
4. Internal dimensions: (W x H x D) 1190 x 1560 x 620 mm
5. Weight: 160 kg
6 .Capacity: 1160 L
7 .Shelves (W x D): 5 pcs, 1157 x 490 mm, adjustable
8 .Max weight on shelf:100 kg
9 .Structure: 1.2mm Steel,
10 .Cabinet color: Gray
11. Door: 4 pcs, with handles, airtight magnetic sealers and glass..
12. Voltage: 220 V AC (110 V AC optional)
13. Power consumption: Ave. 28W/h;